☰ menu - zakres usług

Plan zarządzania należnościami

Chcemy pokazać Ci korzyści jakie daje plan zarządzania należnościami. Jest to jedyna metoda na trudne czasy, ryzyka braku płatności i utraty płynności.

Kiedy ktoś nas pyta co robimy jednym zdaniem, odpowiadamy poprawiamy płynność firm naszych klientów. Wypracowaliśmy skuteczne metody na monitoring płatności. Jesteśmy partnerami w trudnym procesie windykacji. Jesteśmy specjalistami w finansowaniu handlu oraz pozyskiwaniu kapitału. Jednocześnie mamy świadomość – że najczęściej gasimy pożary. Dlatego też konsekwentnie zachęcamy by budować plan zarządzania należnościami. Chętnie pokażemy Ci jak to zrobić.

Dziś jest to niezwykle ważne. Indeks należności płatniczych w trzecim kwartale 2018 pokazał najgorszy poziom od 3 lat, a jest już blisko historycznego maksimum z 2009 roku. Badanie to pokazuje trudne realia w jakich poruszają się polscy przedsiębiorcy, borykając się z ogromnymi zatorami płatniczymi. Problem pojawia się niezależnie od branży i zatacza coraz szersze kręgi. Z każdego 1000 złotych, po terminie płatności pozostaje niespłacone 220zł. Jednocześnie przedsiębiorstwa chcą się rozwijać, pozyskują coraz więcej zamówień, oraz nowych kontrahentów. W tej sytuacja pojawiają się kolejne zagrożenia. Na koniec istotne jest jednak, parafrazując znaną reklamę, ile z tego jest na koncie?

Wszyscy jesteśmy sprzedawcami. Chcemy sprzedawać i zarabiać więcej. Żeby sprzedawać więcej, potrzebujemy kapitału, pozwalającego zabezpieczyć nasze zobowiązania. Rozmawiając z przedsiębiorcami zauważyłem, że bardziej boją się stracić klienta, nie zrealizować zamówienia, niż ryzyka braku płatności.

Czy pomyślałeś kiedyś, że jesteś zbyt małą firmą i nie czujesz się na siłach by budować korzystne dla Ciebie relacje handlowe – przyjmując narzucone warunki odbiorcy? Masz opory przed upominaniem się o płatność i zaczynasz usprawiedliwiać swojego odbiorcę, bo wiesz, że też ma problemy? Czy trudno jest Ci kontrolować pieniądze zamrożone w fakturach? Uwierz, nie jesteś sam.

Statystyki, mówiące o wszędobylskich zatorach płatniczych, wskazują, że aby przetrwać i iść dalej z rozwojem biznesu, wszystkich tych lęków należy się pozbyć. Jeśli miałeś już problemy z płatnościami, z pewnością już dziś wprowadzasz jakieś rozwiązania w zakresie obsługi należności. Być może jest to czas, by stworzyć plan zarządzania należnościami.

Prawdopodobnie korzystasz z baz KRD, ERIF i innych. Być, może oddałeś dług do windykacji do kancelarii lub wyspecjalizowanej firmie windykacyjnej. Prawdopodobnie słyszałeś o faktoringu.

Duże firmy rozbudowują swoje działy kontroli należności, zatrudniają prawników lub kancelarie. Na co dzień wykorzystują swoją dominująca pozycję, wydłużając terminy płatności. Jeśli w tym momencie masz wrażenie, że wszystko to prawda, ale Ciebie na to nie stać, to bez obaw, wystarczy, że rozumiesz reguły. Niedużym nakładem finansowym, można przyspieszyć spływ należności oraz poprawić swoją płynność.

Wymienione wcześniej rozwiązania są dobrym pomysłem, ale wprowadzane w sytuacji gaszenia problemu mogą się równie dobrze nie sprawdzić. W każdej sytuacji warto na chwilę się zatrzymać i przygotować plan. Konsekwencja daje zwykle lepsze efekty niż doraźne działania. I gwarantuję Ci, jest z tym trochę więcej pracy, ale jeszcze więcej korzyści. Strategia i plan zarządzania należnościami, system zarządzania polityką kredytową – to się zwyczajnie opłaca.

Zastanów się najpierw najogólniej. Jakie podejście jest dziś lepsze dla Twojej firmy:

Konserwatywne – rozliczenia gotówkowe lub możliwe najkrótsze terminy płatności, małe limity kredytowe, wycinanie opóźniających płatności lub,

Liberalne – długie terminy ze sporą tolerancją dla opóźnień.

Być może w tej chwili pomyślałeś, że żadne z powyższych, całkiem  prawdopodobne, że miałeś rację i do normalnego funkcjonowania firmy nie da się bezpośrednio przełożyć skrajnych wartości. W biznesie jak w życiu, rzadko coś jest tylko białe lub czarne. Niemniej jeśli brak Ci czasu i narzędzi, prawdopodobnie firma sama podryfuje do któregoś brzegu, po drodze generując kolejne kłopoty.

Czy Ty, lub Twój dyrektor sprzedaży mieliście kiedyś wątpliwości, że dążenie do bezpieczeństwa to dążenie do ograniczenia sprzedaży? Jak widać, wręcz przeciwnie. To właśnie bez polityki kredytowej zaczynasz tracić pieniądze, nie sprzedajesz tyle ile mógłbyś – bo albo boisz się nieznanego albo zaczyna brakować Ci kapitału.

Kiedy przygotowujemy plan zarządzania należnościami ustalamy przede wszystkim kto, co, kiedy i w jaki sposób. Ustalmy kto decyduje, do jakiej wysokości limitu, kto jest odpowiedzialny oraz niezbędny zestaw danych do oceny kontrahenta, dokumentów towarzyszących transakcji handlowej, rodzaje zabezpieczeń itd. Na starcie mamy z tym bardzo dużo pracy, która wynika z wielu zmiennych. Ważne jest wypracować standardy – aby codzienna praca była szybka, prosta. Wymaga to zaangażowania wszystkich działów firmy – warto zaznajamiać pracowników z procesami i odpowiedzialnością.

Jak to zrobić zrobić krok po kroku – sprawdź nasze wskazówki w jednym z poprzednich artykułów.

Twoim handlowcom będzie łatwiej, jeśli będą znać zasady. Jeśli zasad nie ma – każdy handlowiec wybierze drogę liberalną, sprzeda każdemu wszystko, na najdłuższy możliwy termin. Krótkoterminowa bajka, która szybko skończy się wraz z brakiem gotówki. Staje się oczywiste, że w średnim i długim terminie zarobią mniej, a co więcej przybędzie im obowiązków związanych z monitorowaniem płatności. Handlowiec, który staje się jednocześnie windykatorem, traci czas, traci energię, traci relacje, traci motywację i zaczyna mieć dość.

Zdrowym rozwiązaniem jest, jeśli o pieniądze pyta ktoś inny. Stwórz swój dział kontroli. Jeśli nie ma na to miejsca i kapitału – jest to jeden z procesów, który z powodzeniem możesz zlecić zewnętrznej firmie.

Po wdrożeniu planu zarządzania należnościami zyskujesz:

  1. Przewagę rynkową – niewielu małych i średnich przedsiębiorstw znajduje czas i podejmuje decyzję pod wpływem intuicji.

  2. Zysk – sprzedajesz lepiej i więcej.

  3. Oszczędności – kiedy nie działasz doraźnie gasząc pożary – mniej płacisz za odzyskanie należności.

  4. Budujesz wizerunek solidnej firmy, dbającej o relacje.

  5. Bezpieczeństwo – zawsze wiesz co się dzieje i możesz reagować.

  6. Szybkość działania – posiadając wiedzę o swoich kontrahentach, możesz wykorzystać wszystkie narzędzia, kiedy są one najskuteczniejsze.

  7. Dostęp do finansowania – porządek w cashflow gwarantuje dostęp do najlepszych, najtańszych źródeł finansowania

  8. Czas – Chaos zabierał Ci go niezwykle dużo. Nawet jeśli lubisz pewien nieporządek – zdecydowanie nie potrzebujesz bałaganu w swoich należnościach.

 

Jeśli, coś co tu przeczytałeś zwróciło Twoją uwagę, uważasz, że warto spróbować wprowadzić plan zarządzania należnościami do Swojego biznesu, skontaktuj się z nami. Stwórzmy tę strategię razem.

masz pytania?

Podaj nr telefonu lub mail, skontaktujemy się z Tobą i pomożemy: